Search

סקירת מוצר- תחתוני מחזור של מודיבודי

החודש אסכם את חוות הדעת שלי על תחתוני המחזור של מודיבודי אחרי שנה של שימוש.

מה זה תחתוני מחזור? תחתון שסופג את הוסת, ומיועד לשימוש רב פעמי (כמובן לאחר כביסה וניקוי).

יותר מכ-45 מיליארד מוצרי וסת, כולל תחבושות היגייניות חד פעמיות, טמפונים ומוליכים נזרקים לפח כל שנה. הטמפונים אינם ניתנים למיחזור וכשזורקים אותם לאסלה הם מגיעים למערכת הביוב ומשם לחופים. גם כשהם נזרקים לפח הם מזיקים לסביבה. הזמן שלוקח לטמפון או תחבושת חד"פ להתפרק במזבלה הוא מאות שנים יותר מאשר תוחלת החיים של האישה שהשתמשה בו, במיוחד אם הוא עטוף במוליך מפלסטיק או בעטיפת פלסטיק. ואם לא די בכך, תהליך הייצור של מוצרים אלה, שהוא הפיכת עיסת עץ לסיבים רכים כמו כותנה והלבנתם מבזבז משאבים רבים ומזהם את הסביבה בכימיקלים.

מוצרי וסת כמו תחתוני מחזור, תחבושות רב פעמיות, וגביעונית; מאפשרים לנו להפסיק עם כל מוצרי הוסת החד פעמיים שמזיקים לגופינו ולכדור הארץ.

אז האם זה באמת עובד? כן! קניתי את הספיגה הכי גבוהה בגרסה הטבעונית, ואחד מספיק לי ליום שלם. לא היו לי איתו אף פעם דליפות או כתמים, והיו ימים שאפילו שכחתי שאני במחזור בסוף השימוש סוחטים ומכבסים (שימו לב להוראות הכביסה באתר) והוא נקי ומוכן לשימוש חוזר. אז אחרי שדיברנו על היתרון האקולוגי, אני רוצה לדבר על הפן הכלכלי שחשוב לא פחות.

למה הוא חשוב? כי בעיני אקולוגיה לא יכולה להיות פריווליגיה, ולכן כשאני בוחנת מוצר אקולוגי אני רוצה לוודא שהוא גם בר קיימא מבחינה כלכלית, ושהוא מאפשר לכל האוכלוסיות לקיים אורח חיים אקולוגי, ולא רק למעמד סוציו אקונומי מסויים.

אז האם המוצר משתלם מבחינה כלכלית? קניתי ארבעה תחתונים שמספיקים לי למחזור שלם, שביחד עלו 479 אחרי הנחה, שבמבט ראשון ועם משכורת של חיילת נראה יקר; אבל בואו נחשב את זה רגע.. בדרך כלל אני גומרת מינימום חבילת פדים במחזור, שמחירה (לפי אתר סופר פארם) הוא בין 22 ל26 שקלים, מה שאומר שתוך משהו כמו 21 חודשים המחיר הוא זהה. התחתונים אמורים להחזיק לפחות שנתיים ואם מטפלות בהם לפי ההוראות אף יותר, ולכן זו בהחלט אופציה זולה יותר. יתרון נוסף שהוא סובייקטיבי שלי, ואני לא יודעת אם הוא קורה לכולן; הוא שהכאב פחת משמעותית

נעצור רגע ונדבר על החסרונות: החיסרון העיקרי הוא שצריך לכבס ולסחוט את התחתונים, דווקא בתקופה הכי עייפה שלך, אבל תמיד אפשר לשמור אותם במקום מאוורר ולכבס אותם ביחד בפעם אחת. החיסרון השני היה מעט ריח, אבל ממש לא כזה שמריחים ממך (גם לא מקרוב) אני מונה את שני החסרונות האלו כדי להיות כנה, אבל אני חייבת להדגיש שהם היו מזעריים ולא באמת הפריעו לי.

אני מניחה שיש שיצפו שאכתוב כחיסרון גם את החלק ה"מגעיל" בשטיפה והסחיטה אבל אני חייבת להגיד שהוא גרם לי לבחון מחדש את היחס שלי ושל התרבות אל הוסת. תמיד לימדו אותנו להיגעל מהמחזור, לשמר את הטאבו שסביבו, להחביא את הטמפון כשאת הולכת לשירותים בבית הספר.

אני גם נבוכה קצת עכשיו רק מלכתוב על הנושא, אבל השנה הזאת עזרה לי להסתכל על הוסת כתהליך טבעי. ואולי זה נשמע פלצני, אבל בשנה באחרונה הוסת שלי הפכה לתזכורת לכך שכל חודש מחדש אני בוחרת לשמור על הטבע והארץ.

אני מקווה שהפוסט הזה שכנע אותכן לנסות לאמץ שגרת וסת מקיימת. מוזמנות לכתוב כאן או לי בפרטי על החוויות וההמלצות שלכן על מוצרי וסת רב פעמיים אחרים! מעין בן גדליה